fantasybook.jun.pl Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 


Poprzedni temat «» Następny temat
Dobrani
Autor Wiadomość
Tristezza 


Wiek: 28
Dołączyła: 21 Sie 2011
Posty: 68
Wysłany: 2011-10-14, 14:11   Dobrani




Urzekający romans rozgrywający się w świecie, gdzie każdy wybór jest z góry przewidziany, gdzie nawet miłość jest pod kontrolą.

Pierwszy tom nowej serii dla fanów „Zmierzchu” i „Igrzysk śmierci”.

Cassia zawsze była przekonana, że Społeczeństwo wybiera dla niej to, co najlepsze: co powinna czytać, co oglądać, w co wierzyć. Kiedy więc podczas uroczystości Doboru na ekranie pojawia się twarz Xandera, Cassia nie ma żadnych wątpliwości, że to właśnie jest jej idealny partner… do chwili gdy następnego dnia w miejsce Xandera na ekranie wyświetla się przez moment twarz Ky’a Markhama.

Społeczeństwo mówi jej, że to drobna usterka, odosobniony przypadek, i że powinna się skupić na szczęśliwym życiu, które przyjdzie jej wieść z Xanderem. Lecz Cassia nie może przestać myśleć o Ky’u, a gdy oboje powoli zakochują się w sobie, zaczyna powątpiewać w nieomylność Społeczeństwa i staje przed trudną decyzją: musi wybrać pomiędzy Xanderem i Ky’em, pomiędzy życiem, jakie do tej pory znała, a drogą, którą nikt dotąd nie ośmielił się pójść.
_________________
http://alex-i-lu.blogspot.com/ (fanfick potterowski)

http://miastomgly.blogspot.com/ (blog recenzencki)

http://pixie-hat.blogspot.com/ (opowiadanie)
 
 
 
REKLAMA 


Dołączyła: 01 Cze 2011
Posty: 1050
Wysłany: 2011-10-14, 16:17   

 
 
 
Kinia;) 



Dołączyła: 01 Cze 2011
Posty: 1050
Wysłany: 2011-10-14, 16:17   

Nie przeczytam tego, bo już czuje, że główna bohaterka będzie mnie wkurzać. Nie lubię, kiedy postać pierwszoplanowa zakochuje się w kimś od pierwszego wejrzenia i już natychmiast wie, że to będzie ten/ta jedyna/ny... strasznie to irytujące. A w tym przypadku z opisu wnioskuje, że nie dość, że zakocha się od pierwszego wrażenia, to na dodatek jeszcze nie w jednym, a w dwóch.
 
 
Katherine. 
Księżniczka Fantasy


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 20 Mar 2011
Posty: 502
Skąd: Gdańsk
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 2011-10-14, 22:10   

Kinia;) napisał/a:
Nie przeczytam tego, bo już czuje, że główna bohaterka będzie mnie wkurzać.


Zgadzam się !. Miałam już naprawdę parę okazji by kupić daną książkę, ale ani razu nawet nie chciałam tego zrobić. Mogłam ją kupić nawet za pół ceny, ale pomimo to byłam dalej na nie.
_________________
"a pozytywka wciąż tęsknie tańczyła dźwiękiem"
 
 
 
Demoniczna 
Początkujący f-maniak


Pomogła: 2 razy
Wiek: 29
Dołączyła: 29 Cze 2011
Posty: 128
Skąd: Kraków
Wysłany: 2011-11-04, 18:50   

Zapowiada się nieźle. Następna książka do przeczytania na mojej liście ;pp
_________________
"Nie można przestać za kimś tęsknić - można tylko nauczyć się żyć z tą wielką, niekończącą się pustką w sercu."
"Błękitna godzina"
 
 
 
Kinia;) 



Dołączyła: 01 Cze 2011
Posty: 1050
Wysłany: 2011-11-05, 22:31   



Zagraniczna okładka :)
 
 
Leanne. 
Magiczna Istota
Nevermore.


Wiek: 29
Dołączyła: 02 Gru 2011
Posty: 202
Skąd: Hex Hall.
Wysłany: 2011-12-04, 22:58   

A mnie się ta książka naprawdę podobała ! Uważam ją za jedną z lepszych, współczesnych antyutopii, mogącą się poszczycić fantastyczną kreacją bohaterów, dopracowanym światem przedstawionym i niezwykłym, jak na antyutopię społeczno - obyczajową, klimatem. Powieść plasuje się w ścisłej czołówce moich ulubionych przedstawicieli tej konwencji i naprawdę cieszę się, że dane mi było po nią sięgnąć - szkoda przegapić taką perłę.
_________________
„ And my soul from out that shadow that lies floating on the floor
Shall be lifted - nevermore! ”

"Grzech jest jedyną barwną rzeczą, jaka jeszcze pozostała dzisiejszemu życiu. "

"Nie pomyl nieba z gwiazdami odbitymi nocą na powierzchni stawu."
 
 
 
BlackVampire 
Władca Ciemności

Pomogła: 1 raz
Wiek: 103
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 403
Wysłany: 2011-12-23, 18:59   

Jakoś mnie do tej książki nie ciągnie. Chociaż ludziom się tak podoba nie wiem czy tak będzie w moim przypadku. Jeśli będzie w bibliotece z czystej ciekawości ją wypożyczę i przeczytam. Wtedy się okaże czy moje obawy były słuszne. Ale na pewno jej nie kupię bo mam już inne książki na tej liście. ;)
_________________
http://szeptksiazek.blogspot.com/
 
 
 
Blair 


Dołączyła: 25 Gru 2011
Posty: 25
Wysłany: 2012-03-09, 19:02   

"Nie wchodź łagodnie"

Pamiętacie jak byliście mali, a mama kazała Wam jeść szpinak, albo inne obrzydlistwo, którego po prostu za nic nie mogliście przełknąć? Pamiętacie co Wasz rodziciel wtedy mówił? „To dla Twojego dobra…” albo „Szpinak jest przecież zdrowy…”. Tak więc jedliście. Za mamę, za tatę, za brata.
Teraz wyobraźcie sobie, że żyjecie w takim społeczeństwie, gdzie Funkcjonariusze mówią Wam, co macie jeść, ile macie jeść, w co się ubierać, gdzie pracować.
Mówią Wam kiedy macie umierać… kogo macie kochać…

Całe życie Cassi jest podporządkowane jest pod wymogi Społeczeństwa. Dziewczyna nigdy nie wątpiła w system i tak samo jak jej cała rodzina, czy znajomi lub sąsiedzi, głęboko wierzyła, że tak właśnie powinno wyglądać jej życie. Do momentu.

Ally Condie ukończyła Uniwersytet Birgham Young, gdzie specjalizowała się w nauczaniu języka angielskiego. Przez jakiś czas pracowała w szkole średniej w stanie Nowy York i Utah. Mieszka z mężem i trzema synami w pobliżu Salt Lake City w Utah.

Dobranie to bardzo ważny czas, dla każdego mieszkańca Gminy. Wtedy właśnie młodzi ludzie dowiadują się do kogo pasują, z kim będą mogli prowadzić dalszą część swojego życia. Cassia jest nieprawdopodobnie szczęśliwa, kiedy na ekranie pojawia się twarz jej przyjaciela z dzieciństwa. Teraz będzie mogła pozwolić sobie na obdarzenie go uczuciem, wiedząc, że nikt go jej nie odbierze. Następnego dnia jednakże dzieje się coś dziwnego. Przez ułamek sekundy zamiast zobaczyć twarz Xandera, wyświetla się podobizna innego chłopca. Społeczeństwo nigdy się nie myliło. Czy teraz popełniło błąd? Z początku dziewczyna stara się o tym nie myśleć i koncentrować się na szczęściu z Xanderem. Później jednak zaczyna spędzać coraz więcej czasu z Ky’em. Pomału budzą się u niej uczucia względem chłopca, których wolałaby nie mieć.

"Myślę, że to być może jest częścią wolności, o którą walczymy. Sami chcemy wybierać ból jaki nas dręczy. "*

Czytając niektóre powieści antyutopijne, przyłapuję się na tym, że próbuję je porównać do „Igrzysk śmierci”. Ta książka weszła we mnie i nie potrafię jej wyplewić. Na razie nie znalazłam ani jednej powieści, która dorastałaby do pięt „Igrzysk”, jednakże dane mi było przeczytać kilka całkiem dobrych. Takich jeszcze nie stwarzających konkurencji, a jednocześnie na bardzo dobrym poziomie. Taką właśnie książką są „Dobrani”. Akcja w żadnej mierze nie jest tutaj dynamiczna, co nie oznacza, że nic się nie dzieje. Autorka bardziej skupia się na przedstawieniu nam świata, w którym przyszło żyć głównej bohaterce oraz perypetie Cassi.

"Nie przypuszczałam, że pokocham jego słowa. Nie przypuszczałam, że odnajdę w nich samą siebie. Czy jeśli zakocham się w historii jakiegoś człowieka, to zakocham się jednocześnie w nim samym?"

Wszystko jest zabarwione uczuciami dziewczyny, ponieważ narracja jest poprowadzona pierwszoosobowo. Nie sprawia to jednak, że czytelnik nie potrafi się odnaleźć w wydarzeniach, które się rozgrywają, ponieważ pani Condie postarała się, aby powieść trafiała do odbiorcy. Nie raz za pomocą Cassii, pani Ally tłumaczy zachowania Społeczeństwa, czy kulturę tamtejszych ludzi, która drastycznie się zmieniła od tej, którą znamy.
Czytając książkę, cały czas towarzyszyło mi uczucie niepokoju, które ani na chwilę nie chciało mnie opuścić. Autorka umiejętnie stopniowała napięcie, różnymi wydarzeniami całkowicie odmieniając bieg akcji.

"Nasze wspólne chwile są niczym burza, niczym gwałtowna wichura i deszcz, coś zbyt wielkiego by tym kierować, a zarazem coś zbyt silnego by przed tym uciec. Ten żywioł mnie porywa, szarpie za włosy, zostawia krople wody na twarzy, sprawia, że czuję się wreszcie żywa. Jak w każdej burzy, zdarzają się tu też chwile spokoju i wytchnienia, a także takie, gdy nasze słowa rozszczepiają błyskawice."*

Spodobał mi się sposób, w jaki został zarysowany wątek trójkątu miłosnego. Nie będę się już wywodzić nad tym, że schematyczny wątek występujący w prawie każdej książce potrafi stać się przewidywalny i jeszcze bardziej przewidywalny. Jednakże pani Condie sprawiła, że fabuła książki wręcz wymagała takowego wątku. Autorka jednocześnie także delikatnie go zarysowała, sprawiając, że nie miałam uczucia niesmaku ani wrażenia deja vu.
Warto zwrócić także uwagę na to, że ani przy czytaniu książki, ani będąc już po lekturze, nie miałam wrażenia jakby którykolwiek z wątków pobocznych został wybity przed główny, czyli słabnącą wiarę Cassii w Społeczeństwo, spowodowaną niespodziewanie nadchodzącą miłością.

„Dobrani” to świetna książka, która nie zadając tego pytania wprost, tylko wydarzeniami i dobrze rozwiniętą fabułą, budzi w czytelniku główne pytanie powieści antyutopijnej: „Czy podporządkowane życie nie jest już brakiem wolności”? Dzięki Ally Condie, razem z Casii uczymy się, że warto „Nie wchodzić łagodnie”. Szukać dobrych dróg i nie bać się wybierać. Przekonujemy się, że tylko my możemy dobierać losy naszego życia.

Ocena: 8/10
_________________



Są pewne linie których po prostu nie możesz pozwolić przekroczyć drugiej osobie.
Nie zawsze mają one sens, nie zawsze mogą wydawać się najważniejszymi rzeczami,
ale tylko ty wiesz czym one są i kiedy ktoś próbuje je sforsować musisz ich bronić.
~ MacKayla Lane, Bloodfever, K.M.Moning
 
 
dominisia1995i1 
Władca Ciemności

Wiek: 31
Dołączyła: 17 Lip 2012
Posty: 367
Wysłany: 2012-07-23, 15:59   

Wyobraź sobie taki świat gdzie, Społeczeństwo wyznacza koniec twojego życia. Właściwie to Społeczeństwo wyznacza wszystko. Co masz jeść, jak masz się ubrać, gdzie masz pracować i co masz robić w życiu, jak możesz spędzać swój wolny czas. Kontroluje twoje sny i wspomnienia. Decyduje o tym co powinnaś zapomnieć.
Wyznacza ono także kogo masz poślubić, kto z całej puli Społeczeństwa zostanie tobie Dobrany. Zawrzesz Kontrakt z kimś kogo nigdy nie widziałaś na oczy, z innej części kraju, zupełnie obcym.
Zdarzają się jednak niecodzienne wyjątki.
Cassia, główna bohaterka zostaje dobrana podczas Bankietu z osobą, z którą na niego przyjechała - jej przyjacielem od czasów dzieciństwa Xandrem.
Czy przyjaźń może przemienić się w miłość gdy tego chcemy ?
Rodzice obu stron są szczęśliwi - ich dzieci nie muszą wiązać się z zupełnie obcą osobą. Tylko że w świecie Społeczeństwa nie ma czegoś takiego jak "szczęśliwy traf", każdy aspekt życia jest do końca zaplanowany.
To nie dowód szczęścia, to dowód nieomylności Społeczeństwa.

Cassia myśli, że wie wszystko o swoim Wybranku. Postanawia jednak przejrzeć jego mikrokartę jaką każdy z nich otrzymał na Bankiecie (zawiera ona dane o drugiej osobie, co lubi, czym się zajmuje itd ).
Zazwyczaj gdy nie znasz tej osoby i tylko przez chwilę mogłeś zobaczyć jej twarz na Bankiecie ( w przekazie na żywo ), z niecierpliwością oczekujesz momentu odczytania w zaciszu domu jego danych. To powinna być chwila ekscytacji, ale czego Cassia może nie wiedzieć o osobie, która mieszka obok ?
Jest to jednak dla niej chwila zaskoczenia, gdy po chwili zamiast twarzy Xandra system przedstawia jej innego Wybranka, Ky'a.
Czy miłość można narzucić ? Czy system, który wie jak każdy aspekt twojego życia będzie wyglądał, może przewidzieć bieg ludzkich uczuć ?

Społeczeństwo daje wszystko w takiej ilości w jakiej uzna za stosowane.
Nie ma chorób, nie ma raka, bólu, nie ma niespodziewanej śmierci.
Czy przez to nie ma też zła ?
Kiedy dane masz coś tylko w takiej ilości i formie jaką ktoś ustalił, to nie ma tak naprawdę wyboru.

Brak wyboru, to niewola.
Kiedy zaczynasz chcieć dokonywać wyboru, pojawia się bunt a wraz z nim rewolucja. Trzeba zniszczyć system, który dał nam wszytko - rodzinę, bezpieczeństwo, szczęście.
Aby móc wybrać kogo pokochać, trzeba zniszczyć to wszystko.
Czy miłość warta jest zagłady znanego świata ? Świata w którym wszystko zbliżyło się jak nigdy inne społeczeństwo wcześniej do ideału ?

Moja ocena 10/10
_________________
"Ponieważ miłość, to tylko stan umysłu..."
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xandblue created by spleen modified v0.2 by warna

| | Darmowe fora | Reklama