fantasybook.jun.pl Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
1. Misja Ambasadora
Autor Wiadomość
Jassmine

Wysłany: 2011-05-24, 15:32   1. Misja Ambasadora

"Sonea jest przerażona, kiedy jej syn, który właśnie ukończył studia, postanawia dołączyć do grupy Ambasadorów Gildii, wybierających się do Sachaki. Kiedy nadchodzi wiadomość, że zaginął, Sonea chce koniecznie ruszyć na poszukiwania, ale nie może opuścić miasta, nie łamiąc prawa zabraniającego czarnym magom opuszczania Imardinu. Kiedy pojawia się u niej Cery, prosząc o pomoc, ponieważ większość jego rodziny została zamordowana, Sonea dowiaduje się, że w półświatku od lat toczy się śmiertelna wojna między Złodziejami. Podejrzane przypadki śmierci sprawiają, że Gildia zaczyna się martwić, czy aby nie ma do czynienia z dzikimi magami. "

REKLAMA 

Wysłany: 2012-09-22, 17:43   

Aria 

Pomogła: 1 raz
Wysłany: 2012-09-22, 17:43   

Ustalmy – ja kocham Canavan jak moją bratnią duszę, a bratniej duszy wiele się wybacza...

„Misja Ambasadora” jest pierwszą częścią trylogii Zdrajcy, a także kontynuacją po trylogii Czarnego maga – jednej z lepszych, jakie kiedykolwiek czytałam. Po „Wielkim mistrzu” (trzeciej części trylogii CM) aż chciało się wyć i błagać o więcej, o inne zakończenie, o cokolwiek. Owo cokolwiek nastąpiło w postaci „Misji Ambasadora” i niekoniecznie ukoiło mój ból. Bo widzicie, ci co czytali poprzednią trylogię, wiedzą za kim rozpaczam.

W „Misji Ambasadora” rzecz dzieje się dwie dekady później, czyli wciąż mamy tych samych bohaterów, tylko przyprószonych siwizną. Sonea jest czarnym magiem i nawet całkiem dogaduje się z Reginem, aczkolwiek trzyma go na dystans. Brakowało mi rozwinięcia jej uczuć, przemyśleń, tego jak podchodzi do całej sytuacji.

Mamy również Lorkina, syna Sonei i Akkarina, młodego maga, który wciąż szuka swojego miejsca na ziemi. Przez takie właśnie poszukiwanie zabiera się z Dannylem w podróż do Sachaki i wtedy dopiero zaczyna się zabawa. Bo jak pamiętamy, ojciec Lorkina swego czasu ciut tam narozrabiał...

Jak już mówiłam na początku, ja Trudi po prostu lubię i podoba mi się taplanie w bajorku jej rozwlekłego stylu. Bo cóż tu ukrywać, Canavan kocha lanie wody i rozwlekłe dywagacje. Jej książki mogłyby być o połowę krótsze, jednak pisarka zachowuje się tak, jakby jej płacono od strony. I mimo tego przerostu ilości nad treścią, brakowało mi wewnętrznych rozważań bohaterów:chciałabym zajrzeć, co Sonea ma w środku, co na ten cały temat myśli Rothen i co się kryje w mózgu Regina? Brakowało mi ciut większego szaleństwa i zadziorności u Lorkina. I jeszcze kogoś mi brakowało, ale wszyscy dobrze wiedzą, kogo.

Canavan jak zwykle świetnie buduje świat, który idealnie można przełożyć na nasz ziemski, z pewnością czerpie ze współczesnej polityki, problemów, Azji, religii i masy innych źródeł. Robi to jak zwykle ciekawie, choć wydaje mi się, że wielu z nas sięgając po książkę fantasy, pragnie odpocząć od świata rzeczywistego, a Canavan nie daje takiej możliwości.

Polecam książkę tym, który w Canavan gustują i mają do niej dużą cierpliwość. Bo niestety trylogia Zdrajcy kuleje przy trylogii Czarnego Maga, choć Trudi ma tendencję do pisania słabych pierwszych części, a kolejne są coraz lepsze, więc kto wie... Ja z pewnością sprawdzę to osobiście.

Odpowiedz do tematu