fantasybook.jun.pl Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 


Poprzedni temat «» Następny temat
Gra o Tron
Autor Wiadomość
Jeanelle 
Magiczna Istota


Pomogła: 1 raz
Wiek: 27
Dołączyła: 17 Sie 2011
Posty: 229
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2012-04-15, 13:34   Gra o Tron


W Zachodnich Krainach o ośmiu tysiącach lat zapisanej historii widmo wojen i katastrofy nieustannie wisi nad ludźmi. Zbliża się zima, lodowate wichry wieją z północy, gdzie schroniły się wyparte przez ludzi pradawne rasy i starzy bogowie.
Zbuntowani władcy na szczęście pokonali szalonego Smoczego Króla, Aerysa Targaryena, zasiadającego na Żelaznym Tronie Zachodnich Krain, lecz obalony władca pozostawił po sobie potomstwo, równie szalone jak on sam...
Tron objął Robert - najznamienitszy z buntowników. Minęły już lata pokoju i oto możnowładcy zaczynają grę o tron.
_________________

"The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams."
http://iceandfire.fora.pl/
 
 
 
REKLAMA

Pomogła: 1 raz
Dołączył: 14 Kwi 2012
Posty: 17
Wysłany: 2012-04-15, 14:18   

 
 
 
Dracarys


Dołączył: 14 Kwi 2012
Posty: 17
Wysłany: 2012-04-15, 14:18   

Do lektury pierwszej części, jeszcze przed pojawieniem się serialu, praktycznie siłą zmusił mnie mój tata, który jest maniakalnym wielbiciele serii. I - oczywiście teraz jestem mu wdzięczna. ;-) W serii zakochałam się do pierwszej strony i nie mogę przeboleć, że na następną część będziemy musieli czekać aż 6 lat :cry: Chciaż może teraz, jak cały cykl się rozsławił, to wydawcy trochę go tam przycisną, żeby nie stracić rzeszy fanów. Ale z drugiej strony, może pospieszony Martin nie straci swój hiperwysoki poziom. Nie wiem, jestem rozdarta. :crybaby:
_________________
I do not have a gentle heart.
 
 
Jeanelle 
Magiczna Istota


Pomogła: 1 raz
Wiek: 27
Dołączyła: 17 Sie 2011
Posty: 229
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2012-05-23, 14:22   

Wczoraj w końcu znalazłam chwilę czasu, żeby dokończyć pozostałe mi wtedy 350 stron...
Pochłonęłam ciągiem i skończyłam nawet nie wiedząc kiedy.
Jedna ze zdecydowanie najlepszych książek, jakie czytałam.
I muszę stwierdzić, że jeśli chodzi o pierwszą część, to serial jest naprawdę bardzo dobrze oddany i zgadza się.
Tak mnie to pochłonęło, zachwyciłam się... Że jak skończyłam lekcje, to od razu po szkole pobiegłam do Empiku po drugą część, a co tam, że mi kasy brakuje, ale tego nie mogłam przegapić...

A ogólną ocenę wystawiam 10/10. *.*
_________________

"The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams."
http://iceandfire.fora.pl/
 
 
 
dominisia1995i1 
Władca Ciemności

Wiek: 31
Dołączyła: 17 Lip 2012
Posty: 367
Wysłany: 2012-08-06, 03:15   

„W grze o tron zwycięża się albo umiera. Nie ma ziemi niczyjej.”

O czym może opowiadać „Gra o tron” jak nie o grze o tron. Intrygi, spiski, zdrady, wierność, knucie… Wszystkie ruchy dozwolone. A jak odejmiecie od tego magię, olbrzymy, wilkory i inne cudy niewidy, otrzymacie nasz prawdziwy świat średniowiecza. Od honoru do głupoty zaledwie jeden krok.

Do tego mamy tu multum postaci, w których czytelnik kompletnie się gubi przez pierwsze sto stron. A kiedy już zaczyna się w nich łapać… nie może się oderwać. Wtedy właśnie przychodzi czas na wybór swoich faworytów i tych, których nie znosimy. I właśnie postacie zachwyciły mnie u Martina najbardziej. Pisarz nie stawia na nikim metki „zły/dobry”. Tu mędrzec może popełnić ogromny błąd, a głupiec uratować sytuację. Bohaterowie są wrzucani w przeróżne życiowe sytuacje i ich wybory są zawsze niezwykle ludzkie, co sprawia, że czytelnik rozumie ich doskonale. Każda postać ma swoją historię, swoje doświadczenie, racje i poglądy. Żadnej postaci nie da się nazwać płytką i powierzchowną, już Martin o to zadbał. I wszyscy bohaterowie są niezwykle różnorodni, dzięki czemu każdy z czytelników znajdzie w „Grze o tron” coś dla siebie.

„Nigdy nie zapominaj o tym, kim jesteś, bo świat na pewno o tym nie zapomni. Uczyń z tego swoją siłę, a wtedy przestanie to być twoją słabym punktem. Zrób z tego swoją zbroję, a nikt nie użyje tego przeciwko tobie.”

Ciężko nie czuć sympatii do Tyriona, małego karła, który rozumem przewyższa nie jednego. A i sam czytelnik mógłby wielu się od niego nauczyć.
Jona, bękarta Eddarda Starka, który kocha swojego ojca i swych braci całym sercem, nie da się nie polubić. Charyzmy chłopak ma pełno, a jego młodzieńczy maksymalizm raz wywołuje uśmiech na twarzy, a innym razem przerażenie.
Mały Bran Stark pokazuje jak wielką mądrość mają w sobie dzieci. Od Catelyn Stark niech kobiety uczą się miłości do swoich mężów. Na przykładzie Sansy (postać, która miała wybitny dar denerwowania mnie) można zobaczyć, do czego niekiedy prowadzi przesadne marzycielstwo.
A teraz opowiem Wam o moich faworytach. Niezaprzeczalnym numerem jeden jest Arya (i wcale nie przez zbieżność imion! ^^), córka lorda Eddarda Starka, mała dziewczynka, która zamiast bali, koronek i wyszywania, woli jazdę konną, spodnie i miecz. Arya Wszędobylska, bo zawsze i wszędzie było jej pełno. Nie przejmując się tym, co powiedzą inni, była sobą, małą, zadziorną dziewczynką, która zwinnością i sprytem przewyższała wielgachnych rycerzy.
Jej ojciec, Eddard Stark, także zajął swoje miejsce w moim sercu, choć z początku sama tego nie zauważyłam. Niezwykle żywa i prawdziwa postać. Ma się wrażenie, że za chwilę wyjdzie ze stron książki, usiądzie obok nas i westchnie ciężko. Bo życiowe dylematy i trudne decyzje najbardziej lubią męczyć wielkich lordów.
Nobla dałabym Martinowi za Daenerys, dziewczynę, o której czytałam z zapartym tchem już od samego początku książki. Ona i jej brat to ostatni potomkowie rodu smoków, wygnani i pozbawieni niemal wszystkiego. By odzyskać tron i zdobyć wsparcie i ludzi, brat wydaje Daenerys za wodza niemalże dzikiego plemienia. Jak to jest poślubić zwierzę o wyglądzie człowieka? Daenerys nie tylko poślubiła khala Drogo, ale spróbowała go zrozumieć i przyjąć, jego samego i kulturę jego ludu. Niezwykle silna kobieta u boku silnego mężczyzny.

Tak, „Gra o tron” jest epicką książką w pełni znaczenia tego słowa. Nie mogę powiedzieć, że zawsze trzyma w napięciu, nie. Jest nieco rozwlekła, ale jest piękna. Prócz masy niezwykłych postaci i ich czynów, pojawiają się także ich wyznania i bogowie. I powiem Wam, że wiarę Starków uznaję za najpiękniejsze pogaństwo, o jakim kiedykolwiek czytałam. Jest tu także i magia, i przerażająca niewiadoma, i mistyka. Są i wilkory – ogromne wilki o mądrości przewyższającej niejednego człowieka.
I aż chce się zdjąć przez Martinem kapelusz. Bo strach pomyśleć, ile pracy kosztowała go ta książka. Książka piękna i epicka. Książka, po którą sięgnąć po prostu warto.

„Umysł potrzebuje książek, podobnie jak miecz potrzebuje kamienia do ostrzenia.”
_________________
"Ponieważ miłość, to tylko stan umysłu..."
 
 
Kinia;) 



Dołączyła: 01 Cze 2011
Posty: 1050
Wysłany: 2013-05-08, 21:45   

Trzeba przyznać, że książka narobiła wokół siebie naprawdę dużo szumu. Gdzie się nie spojrzało, to albo ktoś ją czytał, albo o niej mówił. Zachęcona samymi pozytywnymi opiniami postanowiłam sprawdzić o co tyle hałasu. A teraz z czystym sumieniem mogę stwierdzić, że dołączyłam do grupy fanów ,,Gry o Tron''. Każda strona niosła ze sobą coś nowego. Bardzo dużo akcji, w zasadzie książka składa się z samej akcji i nie była ani trochę przegadana. Autor ciekawie zobrazował nam świat i czas w jakim dziejąc się wszystkie wydarzenia. Duży plus to według mnie bardzo szczegółowo zarysowane postacie. Każdy bohater był kompletnie odrębną postacią, cechował się zarówno specyficznym zachowaniem jak i poglądem na świat oraz sposobem mówienia. Co ciekawe w wielu przypadkach nie można było stwierdzić, czy ktoś jest tylko dobry, albo tylko zły. Wypadało by mi podkreślić, że w tej historii nic nie jest tylko czarne, albo tylko białe. ;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xandblue created by spleen modified v0.2 by warna

| | Darmowe fora | Reklama