fantasybook.jun.pl Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 


Poprzedni temat «» Następny temat
Twarz, co widziała wszystkie końce świata
Autor Wiadomość
Wampirzycaaaa 


Pomogła: 4 razy
Wiek: 28
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 1295
Skąd: Londyn/Gdynia
Wysłany: 2011-12-29, 08:01   Twarz, co widziała wszystkie końce świata



Oscar Wilde żył tak, jak gdyby życie było jeszcze jednym utworem do napisania. Budował je jak utwór, poddawał całe tej samej idei, która przenikała jego eseje, bajki czy komedie. Z całym swym estetyzmem i pozorną zabawą w paradoksy był Wilde w gruncie rzeczy nieustępliwym moralistą, pisał Juliusz Żuławski.

Dostajemy tu Oscara Wilde’a jako autora dziwacznych opowiadań, ze Zbrodnią Artura Saville’a, Upiorem z Canterville przede wszystkim, wzruszających bajek, jak Szczęśliwy książę, Słowik i róża czy Rybak i jego dusza, zgrabnych poemacików prozą, wśród których Artysta, Ten, który czynił dobrze czy Dom Sądu.

Jako autora esejów wreszcie, najmniej znanych, a stanowiących niewątpliwie najważniejszą, najdoskonalszą i najpełniejszą część jego twórczości. Eseje są kluczem do rozumienia pisarstwa Wilde’a, do wniknięcia w jego pogląd na świat. Oprócz znakomitego Krytyka jako artysty, stanowiącego manifest literacki i filozoficzne credo Wilde’a, tom zawiera nieznany dotąd w Polsce słynny szkic Narodziny krytyki historycznej.
_________________

Ostatnio zmieniony przez Wampirzycaaaa 2012-08-01, 03:59, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
REKLAMA 
Nevermore.

Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 02 Gru 2011
Posty: 202
Wysłany: 2011-12-29, 15:07   

Ostatnio zmieniony przez Leanne. 2012-08-01, 03:59, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Leanne. 
Magiczna Istota
Nevermore.


Wiek: 29
Dołączyła: 02 Gru 2011
Posty: 202
Skąd: Hex Hall.
Wysłany: 2011-12-29, 15:07   

Oscar Wilde to mój najukochańszy pod Słońcem pisarz. Na okładce jednej z jego książek, znajdował się fragment recenzji czy tam opinii współczesnego Czytelnika: pisał on, że książki Oscara kupuje nawet za niebotyczne ceny, wiedząc, że spełnią jego najwyższe oczekiwania. I ja mam dokładnie tak samo. :-D "Twarz, co widziała wszystkie końce świata" dorwałam w Empiku, wydałam z siebie głośny okrzyk, ściągając tym samym uwagę współtowarzyszy zakupów i pomknęłam do kasy, płacąc kwotę zdecydowanie wygórowaną. Szata graficzna dzieła jest cudowna; twarda okładka, ilustracje, w ogóle wydanie... ;-) Mam w planach niedługo do tego zbioru zajrzeć, jestem przekonana, że będę zachwycona. ;-)
_________________
„ And my soul from out that shadow that lies floating on the floor
Shall be lifted - nevermore! ”

"Grzech jest jedyną barwną rzeczą, jaka jeszcze pozostała dzisiejszemu życiu. "

"Nie pomyl nieba z gwiazdami odbitymi nocą na powierzchni stawu."
 
 
 
hello heaven. 
Nieśmiertelny Czytelnik


Wiek: 29
Dołączyła: 25 Lip 2011
Posty: 322
Wysłany: 2011-12-29, 17:27   

O wow, piękny tytuł! Żadnych książek Oscara Wilde jeszcze nie czytałam, nad czym ubolewam. Na dodatek nie wiem, kiedy w końcu uda mi się dorwać coś tego autora.
_________________
    you are the smell before rain

    you are the blood in my veins.
 
 
Leanne. 
Magiczna Istota
Nevermore.


Wiek: 29
Dołączyła: 02 Gru 2011
Posty: 202
Skąd: Hex Hall.
Wysłany: 2011-12-29, 17:51   

Mayhem - prawda ? :-D Tytuł jest przepiękny, taki magnetyczny... *__* Koniecznie zabierz się za któreś z arcydzieł Wilde'a, toż to klasyka !
_________________
„ And my soul from out that shadow that lies floating on the floor
Shall be lifted - nevermore! ”

"Grzech jest jedyną barwną rzeczą, jaka jeszcze pozostała dzisiejszemu życiu. "

"Nie pomyl nieba z gwiazdami odbitymi nocą na powierzchni stawu."
 
 
 
hello heaven. 
Nieśmiertelny Czytelnik


Wiek: 29
Dołączyła: 25 Lip 2011
Posty: 322
Wysłany: 2011-12-29, 18:21   

Leanne. napisał/a:
Mayhem - prawda ? :-D Tytuł jest przepiękny, taki magnetyczny... *__* Koniecznie zabierz się za któreś z arcydzieł Wilde'a, toż to klasyka !


Co polecasz tak na początek? Żebym wiedziała czego szukać przy najbliższych książkowych zakupach. :)
_________________
    you are the smell before rain

    you are the blood in my veins.
 
 
Leanne. 
Magiczna Istota
Nevermore.


Wiek: 29
Dołączyła: 02 Gru 2011
Posty: 202
Skąd: Hex Hall.
Wysłany: 2011-12-29, 18:50   

mayhem. napisał/a:
Leanne. napisał/a:
Mayhem - prawda ? :-D Tytuł jest przepiękny, taki magnetyczny... *__* Koniecznie zabierz się za któreś z arcydzieł Wilde'a, toż to klasyka !


Co polecasz tak na początek? Żebym wiedziała czego szukać przy najbliższych książkowych zakupach. :)


Myślę, że na początek dobry będzie "Portret Doriana Gray'a" (takie pierwsze spotkanie z kwiecistym stylem Wilde'a, pozwoli Ci określić, czy zechcesz sięgnąć po inne utwory jego autorstwa ) i oczywiście "Twarz, co widziała wszystkie końce świata". Ponoć genialne jest "De profundis, czyli krzyk z otchłani", ale diabelnie trudno to dostać, więc ja nie czytałam. I oczywiście, jeśli uważasz się za osobę tolerancyjną i niewstydliwą (ta cecha może się przydać przy lekturze ;-) ) to na pewno "Teleny". ;-)
_________________
„ And my soul from out that shadow that lies floating on the floor
Shall be lifted - nevermore! ”

"Grzech jest jedyną barwną rzeczą, jaka jeszcze pozostała dzisiejszemu życiu. "

"Nie pomyl nieba z gwiazdami odbitymi nocą na powierzchni stawu."
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xandblue created by spleen modified v0.2 by warna

| | Darmowe fora | Reklama