fantasybook.jun.pl Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 


Poprzedni temat «» Następny temat
Wśród ukrytych. Wśród oszustów.
Autor Wiadomość
Aniolec 



Pomogła: 2 razy
Wiek: 91
Dołączyła: 27 Sty 2011
Posty: 1209
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2011-10-14, 12:10   Wśród ukrytych. Wśród oszustów.



Pierwszy oraz drugi tom bestsellerowej serii „Dzieci Cienie” w jednym woluminie.

Niedaleka przyszłość, na światem ciąży widmo głodu. Rząd ustanawia Prawo Populacyjne, które zakazuje rodzinom posiadania więcej niż dwojga dzieci, jednak niektórzy ukrywają przed światem nielegalnych potomków. Jednym z dzieci pozbawionych przez rząd prawa do istnienia, jest Luke Garner, trzeci syn ubogiej, żyjącej na wsi, rodziny. Wychowany w izolacji, skazany na życie w cieniu, chłopak nie ma styczności z zewnętrznym światem aż do dnia, w którym odkrywa, że w położonym nieopodal domu dobrze sytuowanej rodziny, mieszka ktoś podobny do niego.

W przeciwieństwie do Luke’a, Jennifer znakomicie orientuje się w zewnętrznym świecie. Za pośrednictwem sieci utrzymuje kontakt z innymi nielegalnymi dziećmi, które, podobnie jak ona, marzą o zmianach, o normalnym codziennym życiu. Totalitarne społeczeństwo nie zna miłosierdzia dla niepokornych – czy zakrojone na szeroką skalę plany Jennifer mają jakąkolwiek szansę w starciu z rzeczywistością? A może zorganizowana siatka trzecich dzieci znajduje się pod całkowitą kontrolą rządu?

Książka „Wśród ukrytych. Wśród oszustów” otwiera siedmiotomowy (w Polsce czterotomowy) cykl antyutopijnych powieści dla młodzieży w wieku 12+, które podejmują takie tematy, jak prawo do wolności słowa, przekonań, do decydowania o własnym życiu. Młodzi bohaterowie stają oko w oko z wrogą im rzeczywistością i muszą mierzyć się z konsekwencjami podejmowanych decyzji. Szybkie tempo akcji, zaskakujące wydarzenia, a nade wszystko sposób narracji, sprawiają, że powieści Haddix są, mimo ciężaru poruszanych problemów, wciągającą lekturą. Seria „Dzieci Cienie” jest realistyczna, a opisy działania totalitarnego ustroju przerażają bardziej niż niejeden horror. Żelazna konsekwencja Haddix w budowaniu fikcyjnego świata pozwoliła na wykreowanie ze wszech miar prawdopodobnej i mrożącej krew w żyłach rzeczywistości, bez konstrukcyjnych niedociągnięć i bez miejsc na bezproblemowy happy end.
_________________
❒ Taken ❒ Single ✔Waiting for 8 husbands
 
 
REKLAMA 
1/2 Wiedźmy

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 28 Kwi 2011
Posty: 179
Wysłany: 2011-10-15, 17:19   

_________________

 
 
Jenn 
Magiczna Istota
1/2 Wiedźmy

Wiek: 27
Dołączyła: 28 Kwi 2011
Posty: 179
Skąd: Kalisz
Wysłany: 2011-10-15, 17:19   

Właśnie o nią gram na kawernie, ale jakoś specjalnie nie zależy mi na przeczytaniu. Aczkolwiek nie sądzę, by, po hipotetycznej wygranej, długo leżała bezczynnie na półce nieprzeczytana ;)
_________________
Nadszedł czas, by narodziło się nowe pokolenie łowców...

"-Bogowie nienawidzą porządku - bruknął. - Porządek, Derfel, niszczy bogów, bogowie zatem muszą zniszczyć porządek."
Merlin
 
 
 
Tristezza 


Wiek: 28
Dołączyła: 21 Sie 2011
Posty: 68
Wysłany: 2011-10-16, 16:42   

„Zasługuję na życie”


Margaret Peterson Haddix to niezwykle popularna amerykańska autorka książek dla młodzieży. Jej powieści stale zajmują wysokie miejsca na listach bestsellerów New York Timesa. Laureatka wielu międzynarodowych nagród literackich. Ukończyła kreatywne pisanie, dziennikarstwo oraz historię na Miami University. Pracowała jako reporterka, a następnie jako nauczycielka w college’u. Obecnie mieszka w Columbus, w stanie Ohio wraz z mężem i dwójką dzieci.

Luke Garner istnieje wbrew prawu. Jest nielegalny. W niedalekiej przyszłości, gdy nad światem ciąży widmo głodu, rząd ustanawia Prawo Populacyjne, które zakazuje rodzinom posiadania więcej niż dwojga dzieci. Jednak Luke jest trzecim dzieckiem, synem ubogiej rodziny, żyjącej na wsi. Przez to musi się ukrywać. Chłopak nie ma styczności ze światem zewnętrznym, zaś jedynymi osobami jakie spotkał są: jego tata, mama i bracia. To się zmienia, gdy w sąsiednim domu zauważa coś podejrzanego – zapalające się światło, gdy nikogo nie powinno już być w domu. Gdy mieszkający tam Państwo wraz z dwoma synami już wyjechali z posesji. Dzięki temu Luke dowiaduje się o istnieniu innych Dzieci Cieni.

Luke przez całe dwanaście lat wychowywał się pod kloszem. Na dwór wychodził tylko do czasu, aż wycięli pobliski las. Wtedy jeszcze miał co robić, aczkolwiek potem musiał siedzieć w swoim pokoju na strychu. Nie zostawało mu nic innego do roboty jak czytanie ciągle tych samych książek i rozmyślanie. Biedny dzieciak nie mógł nigdzie się pokazywać i nawet w domu zachowywał pełną ostrożność, gdyż karą za przekroczenie Prawa Populacyjnego jest śmierć. Inne postacie, w tym jego rodzina, nie są nam do końca znane, a tylko tworzą pewne tło dla przemyśleń chłopca. Dopiero gdy spotykamy Jen, inne ukrywające się dziecko, otrzymujemy kolejnego kompetentnie wykreowanego bohatera. Jest ona zupełnie inna od strachliwego dwunastolatka. Dziewczynka ma pełno zapału i wielkie ambicje. Ponadto niczego się nie boi i chce zniesienia Prawa Populacyjnego. Jest prawdziwym człowiekiem czynu. Osobowości tych dwóch postaci są zupełnie inne i tworzą silny kontrast. Mimo to mają jedną wspólną cechę: są o wiele dojrzalsi niż nakazywałby wiek. Czytając ma się wrażenie, że nie czyta się o dzieciach, a całkiem dojrzałych osobach, które tylko czasami pokazują zachowania wskazane dla ich wieku. Ale najważniejsze było to, że łatwo dało się z nimi utożsamić.

Pani Haddix ukazuje nam interesującą wizję niedalekiej przyszłości. Z powodu możliwego głodu, rząd ustanowił Prawo Populacyjne, które zakazuje posiadania trójki bądź większej ilości dzieci. Nie tylko zresztą do życia weszło to prawo. Zabroniono także, m. in. produkcji „śmieciowego jedzenia” na rzecz zdrowej żywności. Jednak nie wszyscy nadal się do tego stosują. Na przykład notable, którzy są najbardziej wpływowymi osobami, niekiedy stoją ponad prawem. Jednak nikt nie może mieć Dziecka Cienia, nawet najważniejsi obywatele. Nie zastosowanie się do tego jest karane śmiercią, ale i tak jest na świecie bardzo wiele nielegalnych dzieci, o których autorka snuje swą opowieść.

Fabuła skupia się najbardziej na przeżyciach wewnętrznych Luke’a. Oczywiście nie tylko na nim, a także na próbie zamiany systemu totalitarnego państwa. W przekonaniu młodego chłopca i wielu innych osób Dzieci Cienie powinny wyjść z ukrycia i mieć prawo normalnie żyć, szczególnie że kryzys został już dawno zażegnany, a rząd tylko chce trzymać mieszkańców w niepewności i napięciu. Fabuła jest bardzo ciekawa, niemniej nie występuje w niej wartka i nieprzerwana akcja, której tak naprawdę jest niewiele. Mimo to czytelnik nie może się nudzić, zanurzając się w tak frapujący świat oraz sytuacje wynikłe w związku z nieodpowiednim systemem państwa. Znajdziemy także kilka zaskakujących, jak i bardzo wzruszających momentów.

Autorka posługuje się prostym i zrozumiałym językiem, nie sprawiającym żadnych trudności. Bez problemu potrafi zaciekawić czytelnika oraz realistycznie przedstawić swą wizję. Przez cały czas utrzymuje lekko wyczuwalne napięcie, wskazując na zagrożenie w jakim ciągle znajduje się główny bohater. Potrafi idealnie zobrazować, bez zagłębiania się w zbędne opisy, targające postaciami emocje oraz wszystkie zaistniałe sytuacje. Książka jest prowadzona w trzecioosobowej narracji.

Powieść jest poruszająca a czytelnik nie może oderwać się od tej lektury. Autorka bardzo realistycznie przedstawiła coś bardzo trudnego do wyobrażenia. Na początku trudno było mi uwierzyć w opowiadaną przez nią historię, lecz w krótkim czasie przekonałam się do takiego obrazu rzeczywistości. Pokochałam Luke’a i przeżywałam wszystkie jego decyzje. Próbowałam znaleźć w tej pozycji jakieś niedociągnięcia czy błędy, lecz gdy już takowe znalazłam, zauważyłam, że szukam dziury w całym. Jak dla mnie ten utwór jest niesamowity i każdy czytelnik powinien się z nim zapoznać.


„To jakie jest hasło? – zapytał.
- „Wolny” – powiedziała Jen. – hasło brzmi „wolny”.



Moja ocena 10+/10
_________________
http://alex-i-lu.blogspot.com/ (fanfick potterowski)

http://miastomgly.blogspot.com/ (blog recenzencki)

http://pixie-hat.blogspot.com/ (opowiadanie)
 
 
 
Karmazyn

Dołączył: 01 Gru 2011
Posty: 5
Wysłany: 2011-12-01, 11:57   

Wzięłam się za czytanie tej książki, w momencie, kiedy wpadła w moje łapy ;)
I nie mogłam się oderwać. Strasznie lubię takie klimaty. Czekam na kolejną część, ciekawa jestem, co dalej będzie z Lukiem :)

ktoś wie coś na temat premiery kolejnych części?
 
 
Laio

Dołączył: 16 Sty 2012
Posty: 4
Wysłany: 2012-01-16, 00:22   

Na stronie wydawnictwa jest informacja, że w lutym mają wydać kolejne dwie części. Mam nadzieję, że nie będzie jakiejś obsuwy.
 
 
Leanne. 
Magiczna Istota
Nevermore.


Wiek: 29
Dołączyła: 02 Gru 2011
Posty: 202
Skąd: Hex Hall.
Wysłany: 2012-02-12, 22:34   

Powieści antyutopijne są intrygujące i wspaniałe, jednakże obawiam się, że już spowszedniałe. "Dzieci Cienie" jawią mi się jako taki odgrzewany kotlet - leżący na półce lodówki bardzo długo, teraz jedynie polany świeżym, pysznym sosem. Ale fundament obiadu pozostaje schematyczny i stary.
_________________
„ And my soul from out that shadow that lies floating on the floor
Shall be lifted - nevermore! ”

"Grzech jest jedyną barwną rzeczą, jaka jeszcze pozostała dzisiejszemu życiu. "

"Nie pomyl nieba z gwiazdami odbitymi nocą na powierzchni stawu."
 
 
 
Jeanelle 
Magiczna Istota


Pomogła: 1 raz
Wiek: 27
Dołączyła: 17 Sie 2011
Posty: 229
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2012-02-15, 15:44   

Bardzo mi się podobała, chociaż mimo wszystko nie zachwycałam się nią tak, jak innymi książkami czasem. ;p
Bardzo dobra, szybko się czyta, ma fajny klimat, fajnych bohaterów i elementy zaskoczenia. Podobała mi się. Czekam na drugą część i mam nadzieję, że szybko wyjdzie. ;d
_________________

"The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams."
http://iceandfire.fora.pl/
 
 
 
Aniolec 



Pomogła: 2 razy
Wiek: 91
Dołączyła: 27 Sty 2011
Posty: 1209
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2012-03-19, 09:44   

Mi się baaardzo bardzo podobała, była ciekawa, niby nic się nie działo a jednak chciało się czytać dalej. Szczerze polecam, to taka mała odskocznia od powtarzających się schematów.
_________________
❒ Taken ❒ Single ✔Waiting for 8 husbands
 
 
dominisia1995i1 
Władca Ciemności

Wiek: 31
Dołączyła: 17 Lip 2012
Posty: 367
Wysłany: 2012-07-23, 16:43   

"Żeby cień mógł wyjść z ukrycia"

"...Urodził się jako trzeci dziecko, był nielegalny i łamał ustawę populacyjną każdym oddechem i każdym zjedzonym kęsem."

CHCESZ SIĘ UKRYWAĆ PRZEZ CAŁE ŻYCIE...
Spokojna posiadłość farmerów pośród uprawnych pól i lasów. Najbliżsi sąsiedzi mieszkają w sporej odległości. Tutaj właśnie dorasta Luke wraz z rodzicami i dwojgiem starszych braci. Ma tylko dwanaście lat, lecz dobrze rozumie, że samą swoją obecnością sprowadza na całą rodzinę ogromne niebezpieczeństwo. Gdy tylko trzeba bez słowa skargi się ukrywa na strychu domu. Pamięta jednak uczucie promieni słońca padająych na twarz i zapach lasu. To małe poczucie szczęścia wkrótce i także zniknie.
Las zastąpią domy, a rodzinna posiadłość stanie się więzieniem.
Luke pragnie porozmawiać z kimś takim jak on sam. Spotkać się z innym trzecim dzieckiem.
Marzenia niespodziewanie się spełnia, ciągnąc za samą lawinę innych zdarzeń...

...CZY CHCESZ...
Antyutopijny świat w którym jednym można dać prawo do istnienia, a innym tego zabronić. Ludzie, zastraszeni groźbą kolejnej klęski głodu, nie kwestionują już nawet tych najbardziej skrajnych rozkazów rządu. Jednocześnie minęło już tyle czasu, że nikt głodu nie pamięta, a ich wspomnienia zostały tylko na kartach książek i w słowach, które pełne są kłamstw.
W takiej właśnie rzeczywistości Luke i i inne Dzieci Cienie muszą określić swoją własną tożsamość i cel życia. Czy skorzystają z szansy i przyjmą w przyszłości czyjąś tożsamość i do końca swych dni będą kłamać, kiedy tylko ktoś zapyta ich o imię ?
Czy może pozostaną z rodzinami, zdanymi na ich łaskę, zawsze w zamknięciu ?
Bowiem "karą dla osób łamiących ustawę populacyjną numer 3903 jest śmierć".

...ZMIENIAĆ HISTORIĘ ?
Powieść Margaret Peterson Haddix przedstawia świat prawdziwej antyutopii widziany oczami dziecka, które musi odnaleźć się w sprawach, których nie ma do końca szansy zrozumieć, lecz musi określić już stronę konfliktu po której stanie. Bohater ma tylko dwanaście lat, lecz problemy jakie napotyka zmuszą do refleksji każdego. Nie tak dawno temu przecież to tu i teraz, a nie w nieokreślonej śliślej przyszłości, populacja naszej właśnie generacji przekroczyła 7 miliardów. Pierwszy tom serii "Dzieci Cienie" została wydana w roku 1998, lecz problem jest dziś bardziej aktualny właśnie dla nas. Lektura tym bardziej warta czasu i chwili rozmyślań na nią.

REKOMENDACJE
Każda nowa antyutopijna opowieść na naszym rynku niezwykle mnie cieszy. Tom pierwszy w polskim wydaniu zawiera w sobie dwie części : tom 1 - Wśród ukrytych oraz tom 2 - Wśród oszustów. Jest to idealne połączenie, ponieważ osobno każda z części jest bardzo krótka. Narrację cały czas prowadzi Luke, akcja jednak posiada różny stopień natężenia. Można jednak śmiało stwierdzić, że to zawsze druga część danej części bardziej obifituje w wydarzenia, mocno przyśpiesza i przybiera nieprzewidywalny bieg wydarzeń. Mimo tak młodego wieku bohatera, nie nudzimy się z nim ani przez chwilę. Właśnie pod względem wieku bohaterów seria ta przypomina inną także antyutopijną powieść "Dzieci Potopu". Społeczeństwo i rząd z kolei przywodzi na myśl rzeczywistość znaną z "Dawcy". Ograniczenie przyrostu naturalnego i odmównienie prawa do istnienia znanym także z "Deklaracji". Opowieść Dzieci Cienie zawiera w sobie jednak powiew świeżości i wnosi coś ważnego do leksykonu powieści o tym, jaki świat może się kiedyś stać, jeśli my sami o to się na zatroszczymy najpierw.
_________________
"Ponieważ miłość, to tylko stan umysłu..."
 
 
Kinia;) 



Dołączyła: 01 Cze 2011
Posty: 1050
Wysłany: 2012-08-29, 20:34   

Świetna książka która sprawia, że już od pierwszych stron trudno się od niej oderwać. Przyznam szczerze, że z początku była ona trochę przewidywalna jednak z czasem sytuacja zagmatwała się na tyle, że ciężko było przewidzieć ostateczny koniec tej historii. Fabuła mało zabawna...tak właściwie to nie było w książce nawet jednego momentu przy którym bym się śmiała, bo zdecydowanie nie jest to książka o pozytywnej i wesołej tematyce. Poruszająca i wstrząsająca to najlepsze słowa by ją opisać. Zdecydowanie polecam.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xandblue created by spleen modified v0.2 by warna

| | Darmowe fora | Reklama