fantasybook.jun.pl Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 


Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Wampirzycaaaa
2012-08-01, 02:44
Lśnienie
Autor Wiadomość
Wampirzycaaaa 


Pomogła: 4 razy
Wiek: 28
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 1295
Skąd: Londyn/Gdynia
Wysłany: 2012-02-20, 19:54   Lśnienie



To jeden z najlepszych współczesnych horrorów. Nastrój grozy i napięcia potęguje się w niej z każdą minutą. Pięcioletni chłopiec Danny znalazł się z rodzicami w opustoszałym na zimie hotelu. Wrażliwe, obdarzone zdolnościami wizjonerskimi dziecko odbiera fluidy czające się w jego murach; były one świadkami krwawych porachunków świata przestępczego i milionerów. Straszliwe zdarzenia, które kończą fabułę, są jednak niczym w porównaniu z przejściami psychicznymi bohaterów.
_________________

 
 
 
REKLAMA 

Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 403
Wysłany: 2012-02-21, 00:22   

 
 
 
BlackVampire 
Władca Ciemności

Pomogła: 1 raz
Wiek: 103
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 403
Wysłany: 2012-02-21, 00:22   

To jest jedna z kilku książek Kinga, którą chcę zakupić. Bardzo jestem ciekawa tej pozycji...
_________________
http://szeptksiazek.blogspot.com/
 
 
 
Katherine. 
Księżniczka Fantasy


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 20 Mar 2011
Posty: 502
Skąd: Gdańsk
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 2012-02-22, 13:20   

Nie wiem czy wiecie, ale jest ekranizacja tej książki, która ma ten sam tytuł ;) . Jeżeli chodzi o Stephena Kinga, to nie wszystkie jego utwory przyciągają moją uwagę.
_________________
"a pozytywka wciąż tęsknie tańczyła dźwiękiem"
 
 
 
dominisia1995i1 
Władca Ciemności

Wiek: 31
Dołączyła: 17 Lip 2012
Posty: 367
Wysłany: 2012-08-07, 13:04   

Bardzo lubię powieści Kinga, a do "Lśnienia", które jest niewątpliwie jedną z najbardziej znanych, zabierałam się od dłuższego czasu. Jest to właśnie pozycja, od której warto zacząć swoją znajomość z pisarzem, gdyż w pełni oddaje ona charakter i prawdziwą atmosferę klasycznej powieści grozy, z której głównie słynie King. Nie bez powodu jest nazywany królem horroru, co potwierdza właśnie "Lśnienie".

Jest to mistrzowskie połączenie horroru oraz powieści psychologicznej. Pierwsza połowa książki to przede wszystkim zapoznanie z bohaterami, ukazanie ich wnętrza oraz tego, jak stopniowo zmieniali się pod wpływem nawiedzonego hotelu. King, który jest znany z umiejętności tworzenia długich opisów i wplatania w fabułę wielu informacji pozornie nie mających z nią nic wspólnego, i w tym przypadku nie zawiódł. Poznajemy dużo faktów z przeszłości rodziny Torrance'ów, historię popadania w alkoholizm Jacka i problemy, z jakimi borykała się cała trójka. Mogłoby się to wydawać nieco nudne, jednak w rzeczywistości wcale tak nie jest. Wkraczamy tu w szeroko rozbudowaną psychikę postaci, które zostały doskonale wykreowane, wprost idealnie dla powieści psychologicznej.

Na drugą część powieści składa się głównie szybka akcja, w której nie brak horroru i tak naprawdę to dopiero tutaj można zacząć się bać. King świetnie opisuje sceny typowe dla powieści grozy, które potrafią oddziaływać na wyobraźnię czytelnika. Napięcie potęguje się wraz z kolejnymi stronami, aż do finału, który jest naprawdę zaskakujący i nieprzewidywalny. Do końca zastanawiałam się, jak zakończy się cała powieść i przyznam szczerze, że chociaż spodziewałam się czegoś zupełnie innego, to jednak nie czuję się zawiedziona. Jedynie epilog uważam za całkowicie zbędny, gdyż moim zdaniem zupełnie popsuł on dotąd świetnie utrzymywaną, niepowtarzalną atmosferę grozy i napięcia, w której toczyły się wcześniejsze wydarzenia. Nie jest to duży minus, aczkolwiek nieco przytłumił on moje pozytywne wrażenia tuż po przeczytaniu książki.

Z czystym sercem polecam wszystkim wielbicielom gatunku, ale również osobom, które dopiero chciałyby rozpocząć znajomość z Kingiem. Jest to idealna pozycja na początek, po której na pewno nikt nie będzie rozczarowany czy zniechęcony do innych dzieł tego autora.
_________________
"Ponieważ miłość, to tylko stan umysłu..."
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xandblue created by spleen modified v0.2 by warna

| | Darmowe fora | Reklama