fantasybook.jun.pl Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 


Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Wampirzycaaaa
2012-08-01, 03:45
Nieśmiertelność zabije nas wszystkich
Autor Wiadomość
BlackVampire 
Władca Ciemności

Pomogła: 1 raz
Wiek: 103
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 403
Wysłany: 2012-02-21, 17:29   Nieśmiertelność zabije nas wszystkich



W 2019 roku ludzkość odkrywa lek, który czyni ich nieśmiertelnymi.

No, może nie do końca. Co prawda nikt już się nie starzeje, wciąż można jednak zginąć pod kołami ciężarówki albo zwyczajnie umrzeć na raka wątroby.

Do tego wieczne życie ma tylko jedną oczywistą zaletę... i całą masę wad. Wiesz, że wieczna młodość oznacza, że już zawsze będziesz miała okres? Nigdy nie przejdziesz na emeryturę. No i poważnie zastanowisz się, zanim na ślubnym kobiercu przyrzekniesz komuś, że nie opuścisz go aż do śmierci – to może potrwać naprawdę bardzo, bardzo długo
Ostatnio zmieniony przez Wampirzycaaaa 2012-02-22, 10:33, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
REKLAMA 

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 17 Lip 2012
Posty: 367
Wysłany: 2012-08-06, 04:47   

Ostatnio zmieniony przez Wampirzycaaaa 2012-02-22, 10:33, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
dominisia1995i1 
Władca Ciemności

Wiek: 31
Dołączyła: 17 Lip 2012
Posty: 367
Wysłany: 2012-08-06, 04:47   

Jakiś czas temu widziałam świetny film "Wyścig z czasem", który podobnie jak ta książka, opiera się na modelu nieśmiertelności i dążeniu ludzi do osiągnięcia stanu, kiedy proces starzenia zanika, a my pozostajemy wiecznie młodzi. Film wywarł na mnie duże wrażenie, na co wpływ miała przede wszystkim idąca z nim w parze refleksja. Podobnie jest z tą książką, którą połknęłam w jeden dzień i której lektura nie tylko dostarczyła mi nie tylko rewelacyjnej frajdy, ale też skłoniła ku głębszym rozmyślaniom.

Rok 2019 ludzkość odkrywa lek na nieśmiertelność. Prawie. Nie starzejesz się, ale nadal możesz umrzeć na przykład potrącony przez ciężarówkę czy na raka. Lekarstwo pozwala ci na życie wieczne i teraz powstaje pytanie, co zrobić z czasem, o który już się nie martwisz? Jak obiecać na ślubnym kobiercu, że się nie opuści kogoś aż do śmierci lub jak zapobiec przeludnieniu?

"Możesz próbować chować się przed światem, lecz on i tak cię dopadnie (…). Świat po nas przyjdzie."

Przyznam, że zaskoczyła mnie ta powieść. Pomimo tego oklepanego schematu, powielania historii, nad którymi człowiek powinien się zastanowić, zaskoczyła mnie podejściem do tematu. Owszem, nieśmiertelność jest częścią powieści, to główny temat, ale trzeba pamiętać, że przede wszystkim spotykamy się z fantastyką. I może to właśnie tak rzuca w oczy, taka prostota dnia codziennego, a jednak wszystko jest inaczej, ludzie mogą żyć ile się podoba, nikt nie patrzy na konsekwencje, zasoby kończą się, jest chaos i nikt nie jest w stanie tego utrzymać w ryzach.

Nieśmiertelność zabije nas wszystkich to najtrafniej oddane słowa. Nikt nie liczy się z czasem, nikt nie patrzy na konsekwencje, nie liczą się podstawowe wartości ani kara boska, jakież mają znaczenie te wartości, skoro mamy żyć wiecznie? Każdy dąży do doskonałości, ciągle chce coś ulepszać, jednakże jaki to wszystko ma sens, kiedy na poprawę masz nieskończony czas? Magary potraktował te temat z niesamowitą skrupulatnością pokazując przede wszystkim wady idealnej sielanki, która nam się marzy. Znajdzie się tu kilka nieścisłości, lecz wynika to z faktu, że każdy inaczej wyobraża sobie taki świat, choć tak naprawdę nikt nie jest w stanie sobie tego wyobrazić. Ten absurd i niedowierzanie kiedy czyta się tą powieść to nie jedyne odczucia, to również niezaspokojona ciekawość, a raczej próżność ludzka, która kiedyś może do takich sytuacji doprowadzić.

"Ach, ale pomyśl, zastanów się, czym jest w istocie ciekawość. Polega na poszukiwaniu odpowiedzi na własne pytania. Polega na dowiadywaniu się wszystkiego, co chcemy wiedzieć o sobie lub świecie, który nas otacza. To jedna z metod osiągania osobistej satysfakcji, nieprawdaż? Więc czy ciekawość tak bardzo różni się od próżności?"

Spodobał mi się pomysł stworzenia głównego bohatera, którego nieśmiertelne życie to pasmo ciężkich prób, wyrzeczeń, rozmyślań i przeszkód. Bo czy naprawdę sądzimy, że każdy w obliczu takiej możliwości potrafiłby w sposób wartościowy wykorzystać dany czas? Nie sądzę. Nie sądzę również, że danie takiej możliwości ludziom wyszłoby na dobre. Tak potężne narzędzie w rękach tak nieodpowiedzialnych istot to pchanie się samemu do zagłady. Co nie oznacza, że nie ciekawi, jak to jest wiedzieć, że za rogiem nie czeka śmierć, a bliscy nie odejdą. Jednakże, czy potrafilibyśmy docenić to co mamy wiedząc, że to nie jest ulotne?

Książka zmusza do myślenia, do stawiania wielu pytań nie tylko na podłożu życia, ale również wartości, doceniania i własnych priorytetów i potrzeb. Sama historia jest niezwykle ciekawa, sposób krótkich notatek w formie dziennika spisuje się świetnie i ciągle zachęca do dalszego czytania. Lektura "Nieśmiertelności" wciąga i to naprawdę porządnie. Mogę ją polecić każdemu z czystym sumieniem!
_________________
"Ponieważ miłość, to tylko stan umysłu..."
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xandblue created by spleen modified v0.2 by warna

| | Darmowe fora | Reklama